Endelig udtagelse til Ermelo

25-06-2018 08:02

Tirsdag den 26. juni er der endelig udtagelse af 5-, 6- og 7-års heste til UVM i Ermelo. Udtagelsen finder sted på Vilhelmsborg

Copyright Ridehesten.com
UVM bronzevinder Hesselhøj Donkey Boy og Jan Christensen åbner udtagelsen på Vilhelmsborg.

Den endelige udtagelse til VM for ungheste i Ermelo finder sted den 26. juni kl. 9.00 på springanlægget på Vilhelmsborg, og man forventer at være færdige kl. ca. 14.30 med offentliggørelsen af de udtagne 4 ryttere og 2 reserver pr. årgang. Det er det aldersvarende  FEI  finale-programmet der skal rides .

Cafeteriet vil være åbent under hele arrangementet. Alle er hjertelig velkommen.

Tidsplanen er som følger:

Kl. 9.00 Hesselhøj Donkey Boy                   Era Dancing Hit x Milan                              6-års

Jan Møller Christensen                               Opdr. Dorthe & H.J. Hoeck

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5-ÅRS:

Kl. 9.12 Straight Horse Sezuanna              B.H.Zack x B.H.D. Shufro                        

Kenneth Damgaard                                      Opdr. Straight Horse ApS

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kl. 9.24 Delizia                                                Fürstenball x De Noir          

FAnne Troensegaard                                    Opdr. Lotte Sophia Liv Kulle

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kl. 9.36 Atterupgaards Delorean               Bon Bravour x Sandro Hit    

Selina Solberg Vittinghus                           Opdr. Stutteri Atterupgaard

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kl. 9.48 Sienna                                               Sezuan x Stedinger      

Susanne Barnow                                           Opdr. Fam. Jøns

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kl. 10.00 Zhaplin Langholt                           Zonik x Stedinger      

Andreas Helgstrand                                     Opdr. Ole M. Jensen & Bente Graasbøll

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kl. 10.12 Favour Gersdorf                           Foundation x Leandro         

Nadja Aaboe Sloth                                       Opdr. Inger Marie Andreasen

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kl. 10.24 Straight Horse Ascenzione         B.H. Zack x B.H.D. Shufro                        

Victoria E. Vallentin                                     Opdr. Straight Horse ApS

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kl. 10.36 Møgelvang Ferrari                        Sezuan x Come Back II

Pernille Elten Sigsgaard                              Opdr. Jan Jensen

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

6-ÅRS:

Kl. 11.00 Vichy Pax                                        Vivaldi x White Magic

Jan Møller Christensen                               Opdr. Dorrit Axel og Thomas Pensbo

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kl. 11.12 Brianna                                           Bøgegårdens Boney M x B.H.Romancier     

Maria N. Kristensen                                       Opdr. Inga og Løngstrup Christiansen                                                                  

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kl. 11.24 Atterupgaards Botticelli             Bennetton Dream x Caprimond   

Severo Jurado Lopez                                      Opdr. Stutteri Atterupgaard

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kl. 11.36 Baunehøjens Detroit                   B.H. Olymbrio x Florencio    

Anna Kromann                                              Opdr. Stald Baunehøjen v/ Pia Gobert & Asger Lorentzen

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kl. 11.48 Stenagers Wyatt Earp                 Wilkens x Sandro Hit    

Kennet Damgaard                                        Opdr. Bjarne og May – Britt Christensen

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kl. 12.00 Hevringholms Delaya                  Era Dancing Hit x B.H. Hertug     

Susanne Barnow                                           Opdr.   Anne- Sophie Høyer Christensen

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kl. 12.12 Zippo M.I.                                       B.H. Zack x B.H.D. Shufro                         

Michala Dam - Frydenberg                         Opdr. Steen Bo Larsen

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

7-ÅRS:

Kl. 12.50 Heiline´s Danciera              Fürstenball x De Niro   

Carina Cassøe Krüth                           Opdr. Stald Heiline

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kl. 13.01 Amour Kilen                         Apache x Come Back II                  

Anette Lauge Jørgensen                    Opdr. Åse & Henning Urup

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kl. 13.13 Jukebox                                 Jazz x Rubinstein 

Michael Søgaard                                 Opdr. Jytte Kolster

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kl. 13.25 Thybo´s Laban                     Léspoir x Michellino 

Maria Anita Andersen                       Opdr. Djon Thybo

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kl. 13.37 Ellegaarden San Droneur      San Amour x De Noir   

Jacob Nørby Sørensen                      Opdr. Stine Imhoff Thestrup

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kl. 13.49 Springsborgs Dunkelball Fürstenball x De Niro   

Andreas Larsen                                    Opdr. Stutteri Springborg V/ P & P Springborg

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kl. 14.01 Polka Sensation Nexen     Sandro Hit x Temple Wind xx 

Jim Rasmussen                                    Opdr. Stutteri Nexen

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kl. 14.13 Red Diamant                       B.H. Romanov x Dream of Heidelberg

Carina Cassøe Krüth                           Opdr. Mie Sabroe Jelle

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Charlotte Kusk Berwald

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Charlotte Kusk Berwald