Daniel Sahl vinder DM for syvende gang

11-03-2026 06:33

Ved weekendens Open Danish Farrier Championship under Dansk Varmblods Hingstekåring i Herning sikrede den erfarne beslagsmed Daniel Sahl sig endnu en gang DM-titlen efter tre intense konkurrencedage og kan nu skrive sit syvende danske mesterskab på CV’et

Copyright Ridehesten.com
For syvende gang kan Daniel Sahl nu skrive en DM-titel på CV'et. Foto: Ridehesten.com/ Kristine Bojsen

Danmarksmesterskabet for beslagsmede er endnu en gang blevet afgjort under Dansk Varmblods Hingstekåring i Herning, hvor nogle af landets dygtigste smede har dystet gennem tre intense dage ved Open Danish Farrier Championship

Efter en stærk indsats gennem hele konkurrencen kunne Daniel Sahl endnu en gang stille sig øverst på podiet og dermed skrive endnu et kapitel i sin imponerende karriere. Denne gang som danmarksmester for intet mindre end syvende gang. 

Hal H i MCH Messecenter Herning har i weekenden dannet rammen om det traditionsrige mesterskab, hvor smede fra både Danmark og udlandet har konkurreret i præcision, teknik og håndværksmæssig kunnen. Efter flere krævende discipliner stod det klart, at Daniel Sagl endnu en gang havde leveret en præstation i absolut topklasse og dermed kunne lade sig hylde som dansk mester 2026. Derudover vandt han også Division 1 Open, som er en åben konkurrence for smede fra flere forskellige lande. 

– Jeg synes, at det var en rigtig fin konkurrence med god opbakning både fra ind- og udland. Der var en del gode konkurrenter i år, så jeg er glad for, at det alligevel lykkedes mig at tage sejren, fortæller Daniel Sahl. 

Med sejren fortsætter Daniel sin imponerende række af mesterskaber. Han blev danmarksmester for smedelærlinge i 2013 og har siden vundet DM på højeste niveau i 2018, 2019, 2023, 2024, 2025 og nu også i 2026. 

Copyright Ridehesten.com
På trods af hård konkurrence blev det alligevel Daniel Sahl, der løb med DM-titlen igen. Foto: Ridehesten.com/ Louise Trabjerg

Håndværk i absolut topklasse
Konkurrencen strækker sig over flere dage og består af en række discipliner, hvor smedene blandt andet skal fremstille hestesko helt fra bunden og demonstrere både præcision, effektivitet og teknisk forståelse.

Arbejdet bliver nøje vurderet af dommerne, der i år bestod af Katinka Ødegaard og Ian Schofield, der gennem hele weekenden bedømte alle deltagernes arbejde med stor faglig ekspertise. 

Speedforging med ny vinder
En af de mest publikumsvenlige discipliner er speedforging, hvor smedene under tidspres skal smede en hestesko fra bunden på ganske få minutter, mens publikum samles tæt omkring smedjen. 

I år deltog Daniel Sahl ikke selv i denne disciplin, men i stedet indtog han rollen som dommer: 

Jeg var kun dommer i den del af konkurrencen, vi kalder speedforging. Det er en showklasse, hvor det foregår som en knockout. Sidste år vandt jeg den, så jeg havde bestemt mig for, at jeg ikke selv ville smede den klasse i år, forklarede han. 

Det blev i stedet den franske smed Jean-Julien Remy, der løb med sejren i den intense speedforging-finale, hvor der var høj musik, fantastisk stemning og flot håndværk. 

Danmarks bedste smedelærling
Også blandt lærlingene var niveauet højt. Her blev det Jon Banke, der imponerede gennem hele konkurrencen og sikrede sig sejren i lærlingekategorien, divison 3. Med sejren kan han endnu en gang kalde sig Danmarks bedste smedelærling - en titel han også vandt i 2024. 

Copyright Ridehesten.com
Jon Banke blev Danmarks bedste smedelærling. Foto: Ridehesten.com/ Kristine Bojsen
Annika Knudsen Lorentsen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Annika Knudsen Lorentsen