Danskere til internationale stævner, uge 36

05-09-2018 07:01

Camilla Tiefensee Schrøder

Danske militaryryttere drager til Tyskland og Polen i denne uge, mens det for de unge springryttere gælder Nations Cup i belgiske Opglabbeek. Danmark er desuden repræsenteret med en enkelt springrytter ved Det femstjernede Global Champions Tour-stævne i Rom

Copyright Ridehesten.com
Militaryrytter Jakob Binder Struck har i denne uge taget sin DM-vinderhest Campesina med til stævne i tyske Langenhagen. Ridehesten.com/Camilla T. Schrøder
Nyheden fortsætter efter annoncen

SPRINGNING
Ising am Chiemsee, Tyskland, 4.-9. september
CSI2*
Michael Söe Andersen/Samba De La Magnifica, Captainsuperstarmcawesomeville
Zascha Nygaard Andreasen/Locadeur, Diana M Z, Cashquai S
CSIYH1*
Zascha Nygaard Andreasen
Mr.calando

Absolute Tour, Sommersted, Danmark, 5.-9. september
CSI2*
Rytterliste
CSIYH1*
Rytterliste

Paderborn Challenge, Tyskland, 6.-9. september
CSI3*
Christoffer Lindenberg/Con Air Z, Appy Cara

Global Champions Tour, Rom, Foro Italico, Italien, 6.-9. september
CSI5*
Emil Hallundbæk/Dazermie, Chalisco

Peelbergen, Kronenberg, Holland, 6.-9. september
CSI2*
Rikke Belinda Barker/Quitha Blue, Quarelie De La Louvet
CSIYH1*
Rikke Belinda Barker/K2 Django, Electric Lady Love

Nations Cup, Sentower Park, Opglabbeek, Belgien, 6.-9. september
CSIOY
Sofie Yderstræde Bucka/Ellely's Quality, Champion De Quidam Rv
Clara Hallundbæk/Stakkato Dream, Hh Best Buy
Christina Nielsen/Lambert Ask, Griffin 16
Jessica Toelstang/Luigi, Bjerglunds Campari
Benedikte Rie Truelsen/Cassina Z
CSIOJ
Alexander Godsk/Cabrio, Bukata
Laura Baaring Kjærgaard/Cloi, Carina
Phillippa W. Linde/I Caipiroska, Casmann 2
Theodor Linde/Salto Des Nauves H D C, Grand Cru Van Paemel
Camilla Mortensen/Handybeat, Gwintosca Hbc
CSIOCh
Sabine Karlskov Lange/For Joy
Noona Wildfang Linde/Chelino 3, Bentley N.
Amalie Reimer Nielsen/Pionier II, Cortus
Jacob Theodor Schmidt/Willhelm
Lucas Vium/Ecum S
CSIOP
Lærke Isabell Godsk/Kamaro Van Orchid's

MILITARY
Sopot, Polen, 7.-9. september
CIC3*
Tobias Jørgensen/Prior's Cabbo
Vivan Mary Ryslinge/ Diva De Vision
CIC2*
Katja Berg/Vitan Van Alsingen
Tobias Jørgensen/Engerupgaards Conesteban
CIC1*
Mette Rise Christiansen/Charisma De Vision
Tobias Jørgensen/Bon Cheval

Langenhagen, Tyskland, 7.-9. september 
CIC2*
Sara Bech Strøm/Dicte Aldrup
Jakob Binder Struck/Campesina, Donna 735
CIC1*
Jakob Binder Struck/Atlanta, Ludwig 282

VOLTIGERING
NM, Laholm, Sverige, 7.-9. september

Senior, kvinder
Freja Linde/Ea Dahl/Domingo
Helena Sjøgren/Maria Louise Rasmussen/Egelund Manhattan
Nanna Trab Christensen/Pia Sørensen/Boston
Ida Løvlund Vestergaard/Lise-Lotte Bjarndahl/Rocher H
Emilie Lindgaard/Thomas Bisgaard/Didi

Senior, herre
Leon Lynnerup/Charlotte Præstgaard/Cairo

Nyheden fortsætter efter annoncen

Junior
Fie Dall Kristensen/Ea Dahl/Domingo
Mille Jespersen/Sanne Lorenzen/Black Beauty
Helena Nagel-Harvig/Maria Louise Rasmussen/Egelund Manhattan
Amalie Kirstine Buhl/Maria Louise Rasmussen/Egelund Manhattan
Ida Trab Christensen/Pia Sørensen/Boston
Anna Viktoria Bruun Damm/Lise-Lotte Bjarndahl/Rocher H
Emma Kaps/Thomas Bisgaard/Didi
Anna Lawaetz/Charlotte Præstgaard/Cairo
Joey Præstgaard/Charlotte Præstgaard/Cairo

Children
Isabella Øxenbjerg Sylvest/Maria Hess/Plato
Mille Christoffersen/Maria Hess/Plato
Malou Pricilla Nabe/Maria Hess/Plato
Julie Christensen/Sanne Lorenzen/Bendorff’s Pilgrim
Marie Futtrup/Pia Sørensen/Boston

Senior, grupper
BIS/Maria Louise Rasmussen/Turbo Af Kloster

Junior, grupper
VKT/Anna Hoe/AK’s Carelato
EOR/Sanne Lorenzen/Rådbjergs Pari Town
VVK/Kristine Eva Bjarndahl/Cannavaro

Annika Knudsen Lorentsen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Annika Knudsen Lorentsen