Danskere til internationale stævner – uge 34

21-08-2019 15:05

Camilla Tiefensee Schrøder

Mens de danske dressur- spring- og paradressurlandshold kæmper om de eftertragtede EM-medaljer i Rotterdam, er de unge danske springryttere til start ved Nations Cup i polske Ciekocinko

Copyright Ridehesten.com
Benedikte Rie Truelsen og Cassina Z er blandt ungrytterne, der skal dyste i Youth Nations Cup i Ciekocinko denne uge. Foto: Ridehesten.com/Kristine Ulsø Olsen
Nyheden fortsætter efter annoncen

DRESSUR
EM i Rotterdam, 19.-25. august
EM i dressur
Daniel Bachmann Andersen/Blue Hors Zack
Anders Dahl/Fidelio van het Bloemenhof
Cathrine Dufour/Atterupgaards Cassidy
Agnete Kirk Thinggaard/Jojo AZ

SPRINGNING
EM i Rotterdam, 19.-25. august
EM i springning
Nikolaj Hein Ruus/Cadillac
Kim Kristensen/Albert-K
Søren Møller Rohde/Todt un Prince Ask
Andreas Schou/A-Girl
CSI1*
Andreas Schou/Quadrosson Ask
Nikolaj Hein Ruus/Crusador Z
Thomas Sandgaard/Amarone

Wiener Neustadt, Østrig 20.-25. august
CSI2*
Rikke Haastrup/First Choice Ht, Balouca Z, Coupe Dior
CSIYH1*
Rikke Haastrup/Nomanee, Engerupgaards Cashett

Baltica Summer Tour, Ciekocinko, Polen, 20.-25. august
CSI2*
Gustav Christian Jacobsen/Fayot
Anne Katrine Kolborg Johansen/Abildgaards Sonate
Eva Kramer/Gazette Ask, Colina 70
Karina Leichle/Sire D'isigny
Phillippa W. Linde/Elien, Casmann 2
Theodor Linde/Grand Cru Van Paemel, Fafira W
Christina Madsen/Favorit Win
Nicolas Pedersen/Tailormade DIarado's Boy, Tailormade Contou
Kamilla Ladefoged Rasmussen/Cantissimo, Veracini Dh Z
Katrine Ladefoged Rasmussen/Double Profit, Caliber
Anne Kristine Truelsen/Contador-vitz, Degagna N
Benedikte Rie Truelsen/Althea Nova Ask, Carisma
CSI1*
Anne-Charlotte Bøgh-Sørensen/Picobello Judarco, Catniss, Atreju 102
Molly Øvlisen Fisher/Cornelia, Drumhowan Baloubet Mystique
Josephine Christian Jacobsen/Dakar
Anne Katrine Kolborg Johansen/Apart
Noona Wildfang Linde/Chelino 3, I Caipiroska
Phillippa W. Linde/Casino Calvin
Theodor Linde/Bentley N.
Christina Madsen/Zilver Zazu, Zilver Blue
Camilla Mortensen/Gwintosca Hbc
Mie Stuhr-Petersen/F.a.ruccula
CSIYH1*
Josephine BøghCoramo Ln
Eva Kramer/Cajal, Countess W, Bolibompa Ks
Camilla Mortensen/Tysons Son Z
CSIOY
Josephine Bøgh/Atlantico 0012
Phillippa W. Linde/Jaguar
Kamilla Ladefoged Rasmussen/Quajongen Z
Anne Kristine Truelsen/Cosma Shiva S
Benedikte Rie Truelsen/Cassina Z
CSIOJ
Gustav Christian Jacobsen/Zypern 4
Noona Wildfang Linde/Eurvette O
Theodor Linde/Salto Des Nauves H D C
Camilla Mortensen/Handybeat
Mie Stuhr-Petersen/Chapaleufu
CSIOP
Molly Øvlisen Fisher/Matador
Josephine Christian Jacobsen/Scarletts Billy The Kid
CSIOCh
Josephine Christian Jacobsen/Augustinus Lan

Zandhoven, Belgien, 21.-15. august
CSI3*
Emil Hallundbæk/Bel Star, Cool Hand Luke 3
Clara Hallundbæk/Stakkato Dream, Quimono De La Roque, Hh Best Buy
CSI1*
Emil Hallundbæk/Catiko Du Mont Z

MILITARY
Segersjö, Sverige, 23.-25. august
CCI3*-S
Bianca G. Bagge/Incredible B
Vivian Mary Ryslinge/Diva de Vision
CCI2*-S
Line Bergmann/Aristocrat
Alberthe Fohlmann/Kundalini Rising
Simone Boegelund Nielsen/Lajgaardens Chico P
Caroline Suhr/Ideal Rebel

Nyheden fortsætter efter annoncen

PARADRESSUR
EM i Rotterdam 19.-25. august
EM, Grad III
Caroline Cecilie Nielsen/Davidoff
Tobias Thorning Jørgensen/Jolene Hill
EM, Grad V
Camilla Christensen/Obreja's Sly
Line Thorning Jørgensen/Don Alivan
 

Annika Knudsen Lorentsen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Annika Knudsen Lorentsen