Baltic Cup finale afgjort

04-12-2023 12:38

Serien af Baltic Cup stævner gennem året kulminerede traditionen tro i denne weekend med en finale på Vilhelmsborg

I den forgangne uge stod der Baltic Cup på programmet, som er nordens største internationale springturnering for pony, junior og U25-ryttere, der afholdes for alle lande, der grænser op til Østersøen/ det baltiske hav. Turnering forløber over fire eller fem årlige springstævner i Sverige, Norge og Danmark, hvor rytterene kan indsamle point til den årlige Trophy finale, der i weekeden blev afholdt på Vilhelmsborg.

Siden i torsdag har de ungeryttere været i gang og det hele kulminerede i lørdag og søndags med både Sponsor Cup og Grand Prix-klasser. 

For kategori III-ponyers vedkommende, så tilfaldt sejren i Sponsorcuppen Noomi Ahlm Pape på Caravas du Marquais, mens Fenja Fonager Schougaard på Hørdum Athena blev nummer tre.

I Grand Prix-klassen var Laura Sloth Kjær på Boom Box, som også vandt fredagens Big Tour for kategori III-ponyer, igen med helt fremme og vandt den afsluttende Grand Prix. I samme klasse blev Emily Lee Vestergaard på Sting's Yaris nummer tre.

Fakta
Vindere af Trolle Trophy 2023

Kategori III

  1. Noomi Skobe Rosen (Sverige)
  2. Emily Lee Vestergaard (Danmark)
  3. Isabel Heed (Sverige)
  4. Laura Sloth Kjær (Danmark)
  5. Alice Nilsson (Sverige)

Kategori II

  1. Palma Jansson Christensen (Danmark)
  2. Hermine Bjune-Skogevall (Norge)
  3. Ella Homme Clausen (Norge)
  4. Sine Ekengren (Sverige)
  5. Elin Anderson (Sverige)

Kategori I

  1. Laura Sargent (Danmark)
  2. Bethany Vos (Holland)
  3. Palma Jansson Christensen (Danmark)
  4. Josephine Haukeland (Norge)
  5. Nikoline Habendal (Danmark

Children

  1. Bethany Vos (Holland)
  2. Emilie Sehested Boll (Danmark)
  3. Sille Hartvig Nielsen (Danmark)
  4. Palma Jansson Christensen (Danmark)
  5. Madeleine Ossieten Fuglstad (Norge)
     

Junior

  1. Ingrid Sandhei Bjørklund (Norge)
  2. Alma Blommeskold (Sverige)
  3. Josephine Haukeland (Sverige)
  4. Linnea Tomelthy Storstrøm (Norge)
  5. Karla Langgaard Ekstrand (Danmark)

U25

  1. Camille Hartvig Nielsen (Danmark)
  2. Lisa Nyhus (Sverige)
  3. Hannah Sofie Dahle (Danmark)
  4. Annie Ahlstrom (Sverige)
Fold up

Palma Sophie Gry Jansson-Christensen har haft en forrygende år og det blev afsluttet med adskillige sejre og placeringer.  Ved hver afdeling af Baltic Cup optjener rytterne point til den gennemgående Trolle Trophy og samlet lykkedes det Palma at vinde for kategori II-ponyer, blev nummer tre for kategori I-ponyerne og nummer fire for children. På Parc Icon blev det til sejr i både fredagen og lørdagens Big Tour for kategori II-ponyer.

Fakta
Resultatet af holdkonkurrencerne for pony

Kategori III

  1. Team Denmark
    Fenja Scougaard, Christian Cassøe, Emily Lee Vestergaard og Laura Sloth Kjær
  2. Team Sweden
    Alice Nilsson, Isabella Aaby-Ericsson, Noomi Skobe Rosen og Ebba Olsson
  3. Team Denmark 
    Sascha Levisen, Silja Wichmann Duus og Ingrid Nygaard

Kategori II

  1. Team Norway 
    Hermine Bjune-Skogevall, Thea Førsund, Bertine Hagen Berentsen og Ella Homme Claussen
  2. Team Sweden 
    Madeleine Emblad Norrlender, Signe Friberg, Signe Ekengren og Kellie Räsänen
  3. Team Sweden
    Lilli Mellström, Casper Jönberg, Astrid Bolander og Marlene Rovina

Kategori I

  1. Team Danmark
    Olivia Hundborg Dresler, Laura Sargent, Sille Hartvig Nielsen og Anna Ley.
  2. Team Norway
    Linnea Fossness, Katja Kølner, Frøydis Aker og Josephine Haukeland
  3. Team Sweden
    Ester Ekengren, Nelli Grytfors, Loviza Ardenmark og Viggo Bergstrand.
Fold up

Hos U25-rytterne blev det også til dansk sejr i Trolle Trophy, da det lykkedes Camille Hartvig Nielsen på Captain Puck at vinde det eftertragtede Trophy

Fakta
Resultatet af holdkonkurrencerne for hest

Children

  1. Team Denmark
    Palma Jansson Christensen, Sille Hartvig Nielsen, Malou Mulbjerg Larsen og Selma Hundborg Dresler
  2. Team Sweden
    Wilma Linell, Casper Jönberg og Lexie Gyllenberg
  3. Team Denmark
    Lines Kovdal Jørgensen, Holger Hastrup Kristensen, Dichte Sunesen og Emilie Sehested

Junior/U25

  1. Team Norway
    Rasmus Aasland, Mikkel Fredin, Linnea Tomelthy Storstrøm og Ingrid Bjørklund.
  2. Team Denmark
    Olivia Dresler, Silje Dalgaard, Anna Ley og Julie Stenman.
  3. Team Denmark
    Sofie Pørksen Conradsen, Hannah Sofie Dahle, Andrea Ryby og Camille Hartvig Nielsen.
Fold up
Kristine Ulsø Olsen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Kristine Ulsø Olsen