Danskere til internationale stævner

31-05-2017 20:25, af Cecilia Lindahl

I pinsen bliver det store Equitour Aalborg stævne afviklet i det nordjyske, og vi stiller med hold i Nations Cup i både dressur og spring. Danske militaryryttere er på banen i både Holland og Sverige, og så er danske springryttere til start i Polen, Holland og Belgien. Sidst men ikke mindst har en dansk dressurrytter taget turen til Holland

Copyright Ridehesten.com
Lars Bak Andersen og Carrasco

DRESSUR

Equitour Aalborg, Danmark den 1. – 5. juni.

CDIO4*        
Anna Kasprzak med  Donnperignon    
Agnete Kirk Thinggaard med Jojo AZ    
Charlotte Heering med  Bufranco    
Daniel Bachmann med  Blue Hors Zack    

CDI3*        
Daniel Bachmann med  Blue Hors Olymbrio    
Betina Jæger med  Kastel's Stanford (Wildcard) og Carlton Hill VDL    (Wildcard)
Marianne Yde Helgstrand med Super Mario (Wildcard)
Anna Zibrandtsen med  Arlando    
Jacob Nørby Sørensen med  Chupa Chup A S (Wildcard)
Allan Uglsø Grøn med Wasabi  og Blue Hors Zatchmo    
Ditte Mikkelsen med  Don Rohdian    
Cathrine Dufour med Bohemian    
Allan Skov med  Midtgaardens Showhit    
Kenneth Damgaard med Chicago  (Wildcard)
Anne Troensegaard med Kipling    
Lena Leschly Aamann med Gørklintgaards Fanero    
Kathrine Lindboeg Lang med Onassis    
Søren Wind med  Klostergaardens Salvador (Wildcard)
Anne Marie Hosbond med Diva Unik (Wildcard)
Susanne Barnow med Fortilo    
Sidsel M. Johansen med  Dunhill    
Lotte Skjærbæk med Skovens Rafael    

CDIOY        
Josefine Hoffmann med Hønnerups Driver    
Louise Karstoft med Famaso    
Pernille Koch Rasmussen med Heslegaards Robert    

CDIY        
Laura Hviid med Denzel    
Pernille Pilborg med Hoelgaard's Armani    
Sandra Aagaard Hyrm med Cavanillas-W    
Amalie Aasted Albæk med Ørevadbros Dior    
Karoline Rohmann med  Barbados Melody    
Celine Rørbæk Silfen med Romio Højris    
Signe Andersen med Waldemar    
Jeanette Haugaard med Stenholt Amilla    
Julie Nørgaard med Sandbæks Camry 

CDIU25        
Katrine Gammelgaard Loft med La Reina Romana    
Maja Petersen med Højgaards Dexter    
Sille Engermann med Darius    
Marlene Storkborg med Fritz    
Victoria E. Vallentin med Fabienne    
Laura Hviid med Schambuka Sølyst    
Emma Amalie Wraa med Fuerst Fahrenheit L    
Michala Mejlgaard Jensen med Trebiz

CDIOJ        
Camilla Andersen med Rafaella K    
Sara Van Deurs Petersen med Katholms Ronaldo    
Anne Mette Lyager med Brandtoftes Sjubell    

CDIJ        
Michaela Navrsted med Dybdalgaard's Margerit (Wildcard)
Victoria Kuusisto Pedersen med Langkjærgaards Donna Fetti
Camilla Andersen med Kgs. Hoergaard Stardust    
Natalie Hering med Litvinenko Sjælstofte    
Karoline Rohmann med Jakas Don Louvre    
Ann Sofie Nilausen med Elverhøjs Sakharov    
Kristian Würtz Green med Schuberts Don Diablo    
Maria Dahl-Bruun med Volstrupgaards Cassiopeia    
Sofia Valentina Hegstrup med Merquery    
Maria Mejlgaard Jensen med UnoIV    
Asta Silje Enevoldsen med Traneegngaards Kiago    
Emily Dybdal Kamstrup med Bradley Beach    

CDIOP        
Rebecca Holm Sylvest med Centrum    
Amira Aasted Jespersen med Top Tilas    
Sophia Ludvigsen med Kentris Afrodite    

CDIP        
Sofie K. Hansen med Prince of Glory    
Claudia Kjær med Adriano B    
Laura J. Rasmussen med Hedemands Megare og Klepholms Skinfakse    
Kristian Würtz Green med d'Artagnan    
Elisabeth Ulrich med Dornick-Son    
Isabell Toft Waksvik med SI Cuba    
Cecilie Hedegaard med Strandgaards Challenger    
Louise Christensen med Omlor's Kiesboy    
Josefine Tidemann Hansen med Darling Deluxe    
Stine Pihl Guldmann med Sanur Lux    


Rosendaal, Holland den 31. maj – 5. juni

CDIYR    
Olivia Nistrup Lamm med San Dior

MILLITARY

Renswoude, Holland den 31. maj - 4. juni

CIC3*    
Peter T. Flaup med Frankie

CIC2*    
Anna Bjørn med CTS Twin Peaks


Strömsholm, Sverige den. 31. maj – 5. juni

CIC2*    
Camilla Søboe Hansen  med Zarthago

SPRINGNING

Ciekocinko, Polen den 30. maj – 4. juni

CSI3*    
Karina Leichle med Sire D'Isigny og Toftehøjs Camara

CSI1*    
Karina Leichle med Carrimara


Wierden, Holland den 31. maj – 3. juni

CSI2*    
Camilla Ernst med Big Time  og Classic
Jessica Vinther Jensen med Leonie og Levante

CSI1*    
Camilla Ernst med Horns Rubin og Pegasus Bridge Z


Opglabbeek, Belgien den 2. – 5. juni

CSI2*    
Stine Almind-Pedersen med Contini og Selma B
Pernille Tribler med Alfina
Stine Almind-Pedersen med AK'S Quinnie og Provenue
Henrik Lidsmoes med Kjærs Carsano

CSIYH1*    
Pernille Tribler med Cappucino PR og Kjærs Cajsar

Equitour Aalborg, Danmark den 1. – 5. juni

CSIO3*    
Michael Aabo med Hermes T og IT's the Senator
Lars Bak Andersen med Arcado L, Carrasco og Queens Dancer
Rikke Belinda Barker med Chippo Z, Oh La' La og Quitha Blue
Cecilie Berthelsen med AB's Lasant
Kathrine Brohus med Lolita DD og Quickson Z
Jesper Brunander med Christoph Columbus
Stine Cassøe med Cannon Chris og Comchillo
Anne Hou Christensen med Bjerglunds Crak
Gitte Dahl med Conan
Thomas Dresler med Never Say Never
Sandra Enemark med Bjerglunds Condor, Conway, Antares, Cybertop og Quirock
Maria Hjorth Frederiksen med Duble og Holsteins Malou Du Rouet
Karoline Vistesen Graversen med Libertina, Sir Edvard og Uno
Rikke Haastrup med Casira, Charleston K og Contador
Emil Hallundbæk med Cabanus, Chalisco og Cornetus
Kasper H. Hansen med Jemousin Van den Dael og TM Las Vegas
Christina Henriksen med Caprice De Dieu og Chilano
Shannon Meinert Ketterle med Carlotta Caramba
Christoffer Lindenberg med Atlanta og Stathago
Martin Dinesen Neergaard med Braveheart, Eurvette O og Fortuna
Christina Nielsen med Couleur Queen og Griffin
Jennifer Pedersen med Canstakko, Didam og Lady Carmen
Christian Petersen med Diana M Z og Zahr Alfarvad Z
Katrine Ladefoged Rasmussen med Caliber og Double Profit
Karen Møller Rohde med Cornettino Ask, Lonni Ask og Quarz Ask
Søren Møller Rohde med Ci Ci Senjor Ask, Todt Un Prince Ask og Velerne Ask
Thomas Sandgaard med Amarone og Nørremøllehøjs Ariel
Andreas Schou med Hazel BS
Nadia Siesby Suhr med Ginger Van Het Elkenhof
Jessica Toelstang med Luigi og Quartel Du Mazes
Lars Trier Kjøller med Royal Butterfly
Thomas Velin med Chopin Van Het Moleneind og Quidman Denfer
Maria Werner med Classido Jack
Søren Wind med Herslev Marks Cornado

CSIOJ    
Mathilde Aborg med Contina
Isabella Bach med Calippola og Leonidas
Josephine Bøgh med Laurenz
Christine Thirup Christensen med Lui Vitton og Queen Lady Z
Clara Hallundbæk med Dakar, Early Morning Mist og Quimono De La Roque
Anne Katrine Kolborg Johansen med Abilgaards Sonate
Laura Baaring Kjærgaard med Baileys-BH og Carina
Sia Freck Kolby med  Acoraya og Vinzenta M
Signe Dueholm Kristensen med Bugati Z
Michelle Lassen med Ian og Une Star Riverland
Philippa W. Linde med Elien, I Caipiroska og Quabble
Theodor Linde med Grand Cru Van Paemel og Salto Des Nauves H D C
Naja Møller Madsen med Lucky Star
Kaisa Aino Moos  med Dobbel Dream og Second 8 K
Camilla Mortensen med Handybeat og Lioness
Josefine Sandgaard Mørup med De Semilly Edition
Kamilla Ladefoged Rasmussen med Ascade Drum VH Juxschot Z og Kikanalo
Maria Barnewitz Schou med Seana
Anne Kristine Truelsen med Calimero og Conny P
Benedikte Rie Truelsen med Kouffa og Lord If De Chalusse
Helena Skare Viller med Spindborgs Luxsus
Anna Weilsby med Cliff Young og Cosby
Emilie Weilsby  med Crown of Denmark Z

CSIYH1*    
Michael Aabo med Grand Breaker V&V
Cecilie Berthelsen med Deva
Stine Cassøe med Crokke
Gitte Dahl med Jambalaya Kilen
Thomas Dresler med Chaccolino
Sandra Enemark med Beyond Fellow Dancing K
Rikke Haastrup med First Choice Hit
Shannon Meinert Ketterle med Can't Catch Me DB Z
Christoffer Lindenberg med Loverboy
Martin Dinesen Neergaard med Darc De Lux
Christina Nielsen  med Lambert Ask
Jennifer Pedersen med Chicolina
Christian Petersen med Cato Alfarvad Z
Karen Møller Rohde med Fendi Ask
Søren Møller Rohde med Hip Hop Ask
Thomas Sandgaard med Sierra
Andreas Schou med Quinette Ask
Frederikke Strøm med Bredvig Christa
Nadia Siesby Suhr med Despina N
Jessica Toelstang med Disco Lady
Lars Trier Kjøller med Captain Morgan

/DRF

Læs også

Danskere til internationale stævner, uge 38

19-09-2018 07:53, af Camilla Tiefensee Schrøder

Anden uge af World Equestrian Games er i gang i Tryon, hvor Danmark er repræsenteret i disciplinerne voltigering og paradressur. Og så er der et dansk landshold til Nations Cup i military i Waregem, Belgien, mens der 100 km længere mod øst i Bonheiden er springryttere til start i CSI3*

Danskere til internationale stævner, uge 37

12-09-2018 09:55, af Camilla Tiefensee Schrøder

Så er vi kommet til en storslået uge i ridesporten med både World Equestrian Games i Tryon og UVM på Zangersheide. Ved WEG er det danske dressurlandshold til start i denne uge, mens unge danske springheste er talstærkt repræsenteret i Lanaken

Danskere til internationale stævner, uge 36

05-09-2018 07:01, af Camilla Tiefensee Schrøder

Danske militaryryttere drager til Tyskland og Polen i denne uge, mens det for de unge springryttere gælder Nations Cup i belgiske Opglabbeek. Danmark er desuden repræsenteret med en enkelt springrytter ved Det femstjernede Global Champions Tour-stævne i Rom

Webredaktør

Har du en nyhed eller en god historie?

Charlotte Kondrup

Webredaktør og nyhedsvagt

Charlotte Kondrup
28 30 12 37
cko@ridehesten.com

Skriv til os

Mest læste

Søren Wind til Blue Hors

18-09-2018 10:24, af Britt Carlsen

Berider Søren Wind skifter arbejdsgiver, da han flytter fra Helgstrand Dressage til Blue Hors

Küren er nu aflyst i Tryon

15-09-2018 22:43, af Britt Carlsen

Efter vedholdende rygter er det nu bekræftet, at arrangørerne af WEG i Tryon må aflyse finalen i dressurkonkurrencerne, Grand Prix kür

DM i dressur og paradressur til Equitour Aalborg

20-09-2018 08:49, af Thomas Bach Jensen

DM i dressur og paradressur skal de kommende tre år afvikles i de topprofessionelle og internationale stævnerammer hos Equitour Aalborg

Hoppe forlader Hoffmann

20-09-2018 15:06, af Britt Carlsen

Simone Hoppe flyttede i foråret 2017 sin forretning til Søholt Gods hos Grethe og Hasse Hoffmann – et valg som både hun og familien på Søholt har været meget glade for, men nu prøver Simone kræfter med et job i Tyskland

Stinna Tange red forkert – og vandt guld!

18-09-2018 21:19, af Camilla Tiefensee Schrøder

Der blev ringet med klokken undervejs i Stinna Tange Kaastrups program, og pludselig så det rigtig sort ud for den danske paradressurstjerne. Men to procentpoint fratrukket hendes endelige score var ikke nok til at fravriste hende VM-guldmedaljen

Rikke Haastrup gjorde det igen! (video)

16-09-2018 14:53, af Britt Carlsen

Rikke Haastrup red sig i finalen på den tidligere DV-godkendte hingst Nomanee, og sluttede på en fornem 6. plads i et meget hårdt selskab efter omspringning - og det er ikke første gang hun er UVM-finalist - hør hende fortælle, hvorfor UVM er et fokus for hende

Vilhelmsborg reddet for fremtiden

21-09-2018 18:31, af Britt Carlsen

Efter flere års tilløb har Aarhus Kommune og ledelsen på Vilhelmsborg nu endelig underskrevet brugeraftalen, så  Det nationale Hestesportscenter er sikret for fremtiden

SEGES om ahornforgiftning

21-09-2018 13:25, af Thomas Bach Jensen

I de senere år har der været flere tilfælde af Atypisk Myopati (Ahornforgifning) også kaldet EAM hos heste i Europa. Der er tale om en alvorlig forgiftning, som oftets forekommer om efteråret efter lange og tørre somre

NM i ridesport indtager Aarhus i 2019

17-09-2018 17:17, af Pressemeddelelse

Det bliver en af de største ridesportsbegivenheder nogensinde på dansk grund, når ryttere i alle aldre fra hele norden til næste sommer rykker til Vilhelmsborg for at deltage i Agria Nordic-Baltic Championships i fem forskellige ridediscipliner

De skal til championatsfinalen i dressur på Blue Hors

18-09-2018 08:17, af Thomas Bach Jensen

I uge 41 danner Blue Hors i Randbøl for anden gang rammen om Dansk Ride Forbunds championatsfinaler i dressur og springning powered by Pavo. Her kan du se de unge dressurheste, der har kvalificeret sig